Joga Centar Subotica

Joga Centar Subotica je udruženje koje se bavi širenjem i podučavanjem multidisciplinarnog joga znanja i vežbi, te za primarni cilj postavlja unapredjenje kvaliteta života ljudskog društva.
Budući da je neprofitna organizacija (udruženje), visina članarina je odredjena da pokrije troškove udruženja Joga Centar Subotica
Stručno usavršavanje instruktora je kontinuirano u interesu kvaliteta podučavanja u Udruženju.
Udruženje Yoga centar Subotica
Udruženje je član nadležnih saveza u zemlji i nadležnih saveza u inostranstvu.
Joga Centar Subotica se bavi širenjem joga tehnike i joga filozofije, obučavanjem joga instruktora kroz organizovane joga časove, joga kampove i predavanja. Trudimo se da joga vežbe prenesemo jednostavno, razumljivo , kako bi se mogla što pre steći sposobnost samostalnog rada.
Kućni red i način učlanjenja
TIM SARADNIKA
Pišite nam ili nas pozovite!
Cara Lazara 17., Subotica (24000)
063547131
YOGA CENTAR UDRUŽENJE SUBOTICA
Адреса: | CARA LAZARA 17 |
Рачун: | 205-170991-51 |
Место: | SUBOTICA |
Статус: | укључен у платни промет |
Општина: | Subotica |
Матични број: | |
Делатност: | Delatnost ostalih organizacija na bazi učlanjenja |
Порески број: | 107264389 |
Банка: | Komercijalna banka A.D.- Beograd |
Датум: | 05.10.2011 / 03.02.2014 / 03.02.2014 |
Česta pitanja i odgovori
Prvi put kad dođete, javite se instruktoru, koji će Vas uputiti gde su svlačionice, gde su prostirke, gde da smestite prostirku itd.
Ako imate zdravstvenih smetnji obavezno ih prijavite pre časa instruktoru.
Na prvom času neophodno je popunjavanje 3 formulara:
-Formular za učlanjenje u udruženje Yoga Centar Subotica.
-Formular o zdravstvenom stanju i istorija bolesti.
-Formular za izjavu o preuzimanju odgovornosti kod vežbanja na sebe.
Formulare je neophodno popuniti, kako bi ste stekli pravo na članstvo u Yoga centru Subotica i kako bi instruktori imali uvid u Vaše zdravstveno stanje. Prvi čas je besplatan, a posle se može se uplaćivati 10 časova odjednom ili po času.
Kad kažemo da meditiramo, zapravo radimo određene vežbe, koje se mogu razlikovati, ali imaju isti cilj – stišavaju um.
Baziraju se na fokusiranost uma, jer ustvari fokusirani um je miran um. Meditacijom zovemo i određeno stanje koji je plod vežbe meditacije, to je stanje nepristrasnog svedoka, stanje čiste svesti, prisustnosti, stanje mira, lakoće i svežine.
Svako ko želi pozitivne psihifizičke promene nezavisno od građe tela, starosno doba, religije, ekonomskog statusa ili bilo kojeg uverenja.
Nije joga samo za mirne, tihe, fleksibilne i mršave ljude.
Joga pomaže stišavanje uma i optimalnu telesnu građu.
Na joga času, radeći određene fizičke i takozvane mentalne vežbe razvija se sklad tela, uma i duha, razotkriva se unutrašnja mudrost.
Dakle, joga u suštini nije religija i nije sekta, ali je pre duhovna, nego telesna vežba. Ne nameće nikakvu specifičnu veru, nego pomaže u pronalaženju svoje sopstvene autentične vere, istine u sebi, povezanost sa celinom, božanstvom. Tada celo postojanje i život u opšte dobija dublji smisao za nas, i postajemo religiozniji odnosno naša opšta religioznost se produbi u nama.
Ali sasvim je u redu i koristiti jogu samo za pobojšanje telesnog ili mentalnog zdravlja, ako je to trenutna potreba. Ukoliko se posle pojave potrebe i dubljeg smisla i tu će joga pomoći :).
Pre vežbanja nije preporučljivo jesti 3-4 časa.
Vežbanje je najbolje izvoditi na prazan stomak.
Potrebno je poneti jedan peškir, koji ćete položiti ispod lica kod vežbi koje se izvode u ležećem položaju.
Pored toga dovoljna je lagana odeća koja obezbeđuje veliki obim pokreta.
Prostirki i vode za piće ima u Yoga centru Subotica.
Ako prvi put dolazite i prosečne ste kondicije i snage (čak i nešto ispod) onda je preporučljivo početi sa joga 2 , gde ima i vežbe, i tehnike disanja i meditacije prosečne težine.
Nakon časa možete odlučiti , da li ćete na jogu 1 gde su vežbe minimalno zahtevne, ili na vinyasa jogu gde su fizičke zahtevne sa manje meditacije ili na jogu 3 gde su prisutne naprednije joga tehnike, kao bande, mudre i duže zadržavanje u položaju ili na meditaciju gde je samo meditacija ili i dalje na joga 2.
Često se pri meditaciji u ležećem položajudesi da se zaspi. Cilj te vežbe je da se i telesno i mentalno opustimo a da ostanemo budni, prisutni pažnjom, svesni svih telesni i mentalnih procesa iznutra i bez ikakvih argumenta, samo kao tihi posmatrači. Ali često kada se opustimo zaspemo, što nije nikakav problem i obično se to dešava na početku bavljenja jogom. Potrebno je da se trudimo da ostanemo budni, jer u toj vežbi je važan elemenat naša pažnja, uz pomoć koje se dešava transformacija, jer spavanjem se kratko opustimo, a meditacijom postižemo duhovno približavanje večnom miru u sebi.
Preporučljivo je vežbanje najmanje dva a maksimalno šest puta nedeljno, za optimalni rezultat.
Dan odmor je neophodan kod vrsta joga koje sadrže fizičke vežbe, zbog odmora tela.
Prvi rezultati se javljaju već nakon prvog treninga, a vremenom sve više, u zavisnosti od više faktora, kao na primer predispozicije, marljivosti i pravilnog vežbanja.
Svaki položaj ima određene energo-psihofizičke uticaje. Ostajući u položaju taj uticaj se izražava, budeći energiju izražene regije i otklanjajući blokade. Obično se zadržavamo u položajima od 5 do 60 sekundi, a svakako individualno u granicama prijatnosti.
U zadržanom položaju efikasnije se produbljuje svesnost, i stvora se mogućnost za još finije korekcije koje dalje produbljuju efekat vežbe.
Ako imamo bolove i posle vežbe, osim blagog upale mišića, treba konsultovati intruktora.
Bol u telu nije ,,normalan’’ posle joge i verovatno je u pitanju nepravilno izvođenje vežbe ili ne adekvatna odnosno ne prilagođena vežba.
Treba uskladiti ciljeve sa zdravim granicama naših mogućnosti i raditi u granicama prijatnosti, ne prelazeći granicu prijatnog naprezanja i istezanja.
Pronalazeći tu zlatnu sredinu, radeći u tom spektru, izbegavaju se povrede, dok se stimuliše pozitivna promena. Često uzimamo za primer zatezanje žice na gitari, koja najlepše svira kad nije pretegnuta a ni labava. Gledajući na duži period tako se najbrže napreduje uz manje naprezanje a dovoljan trud i marljivost.
Pravilno disanje, pospešuje optimalnu funkciju celog organizma i umiruje nervni sistem. Takođe u velikoj meri utiče na psihofizičko zdravlje generalno, kao i na izdržljivost u položajima i na fokusiranost uma, što doprinesi boljem rezultatu vežbe.
Dalje, učimo specifične tehnike disanja (pranajame), kojima utičemo na specifičan način na slobodnije kretanje energije u telu, budeći energiju i otklanjajući energetske blokade u telu.
Kada je energija probuđena, ona slobodno teče stvarajući prirodno stanje mira i vedrine, opšte lakoće u telu i umu.